Fenomen jeansów
Projektanci kochają denim, a dowodem na to są co sezonowe pokazy mody z jego udziałem. Kochają go za uniwersalność, wytrzymałość oraz historię jaką za sobą niesie - w latach 40 i 50 jeansy stanowiły wyraz buntu, w latach 60 pokochali je hipisi, a w latach 90 na stałe wdarły się do popkultury dzięki amerykańskiemu serialowi “Przyjaciele”. Skoro Saint Yves Laurent żałował, że nie go nie wynalazł, to musi być to coś naprawdę wyjątkowego! W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam historię jeansów oraz wyjaśnimy ich fenomen.
A wszystko zaczęło się od …
Levi Strauss’a, który w połowie XIX wieku wyemigrował z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, w których za główny cel obrał sobie wyprodukowanie odzieży dla poszukiwaczy złota, którzy potrzebowali ubrań wytrzymałych, odpornych na rozerwanie i przetarcia. I w taki sposób trafił na jeans - materiał, który powstał w XVII wieku. W 1853 r. założył firmę odzieżową, a kilkanaście lat później połączył swoje siły z Jacobsem Davisem, który wprowadził w jeansach miedziane nity w miejscach, które były szczególnie narażone na przetarcia, np. kieszenie i okolice rozporka. W taki sposób jeansy idealnie współgrały z wizerunkiem twardego cowboya. Spółka, której przewodniczył Strauss i Davis szybko stała się hitem, a spodnie jeansowe potocznie zwane Lewisami do dnia dzisiejszego uchodzą za kultowe.
Co ciekawe, początkowo jeansy miały dwie kieszenie z przodu oraz jedną z tyłu. Z biegiem lat liczba kieszeni powiększyła się o dwie: jedną z tyłu oraz kieszeń wszytą we wnętrzu jednej z przednich, która miała służyć do przechowywania zegarka.
Droga jeansów do mody
W latach 30. w Hollywood w jeansy zaczęto ubierać kowbojów występujących w filmach. Dzięki temu wielu mężczyzn chciało naśladować swoich idoli, i nie tylko oni. W 1930 r. na łamach amerykańskiego Vogue ukazały się dwie kobiety w przylegających jeansach - i takim oto sposobem, jeansy wkroczyły również do damskiej mody.
Z biegiem lat jeansy przestały być kojarzone z ubraniem do pracy oraz armią, a stały się wyrazem buntu, m.in. dzięki roli Marlon’a Brando w filmie “Dziki”.
Fenomen jeansów
Po gwiazdach kina przyszedł czas na muzyków. Na okładce płyty “Sticky Fingers” Rolling Stones pokazali się w jeansach, a do dziś za najbardziej kultową okładkę uznawana jest płyta Bruce’a Springsteena “Born in The U.S.A.” - była na niej amerykańska flaga, czapka z daszkiem oraz przetarte jeansy.
Jeansy to nie tylko rockmani, to również gwiazdy muzyki country oraz pop. Denim kocha m.in. Madonna oraz Rihanna.
Dlaczego wszyscy tak bardzo kochają jeansy? Przede wszystkim są one bardzo uniwersalne oraz oryginalne - pasuje do nich naprawdę wszystko. Z powodzeniem możesz założyć do nich koszulę w stylu casual, a nawet i elegancką, sweter, t-shirt, a także i skórzaną ramoneskę. Stylizację z jeansami bardzo trudno zepsuć! Do dzisiaj powstało tak wiele rodzajów jeansów oraz jego faktur, że każdy znajdzie coś dla siebie - z wysokim, średnim lub niskim stanem, zapinane na guziki lub zamek… jest w czym wybierać!
Dobrze dobrane jeansy do figury potrafią podkreślić nasze atuty. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie tej idealnej pary, lub nawet kilku! Wielu ekspertów mody zauważa, że dobrze skrojone i wysokiej jakości jeansy będą służyć naszej garderobie latami!
Podstawowe modele jeansów
Do podstawowych modeli jeansów zalicza się m.in.
-
Straight (proste nogawki) - najbardziej ponadczasowy model, który musi znaleźć się w Twojej garderobie. Świetnie sprawdzi się u osób o sylwetce w kształcie litery H.
-
Rurki - czyli jeansy o obcisłym kroju, które są bardzo trendy od kilku już sezonów.
-
Boyfriend jeans - wyglądające na zbyt duże, jakby pożyczone z szafy naszego chłopaka. Lekko opadają na biodra, mają szerokie, podwinięte nogawki.
-
Dzwony - spodnie obcisłe na udach, które rozszerzają się ku kostce. Jest to model najkorzystniejszy dla kobiet szczupłych i wysokich.
Jeśli jeansy, to jakie?
Jasne, że przy wyborze jeansów możesz kierować się obecnymi trendami i wybrać fasony o kroju fit mom lub slouchy. Jeśli jednak szukasz tej jedynej pary, który ukryje to co ma ukryć, a podkreśli to co warto, to poniżej podpowiadamy jaki model wybrać.
-
wystające fałdki na brzuchu - aby je ukryć wybierz model z wysokim stanem, z dodatkiem streczu, który umożliwia wymodelowanie brzucha. Unikaj biodrówek i fasonów opinających ciało!
-
duża pupa i obszerne uda - postaw na model z szerokimi nogawkami i w ciemnym kolorze. Zwróć również uwagę na kieszenie, które powinny być małe. Unikaj spodni rurek w jasnych kolorach!
-
grube łydki - wybierz modele o klasycznych fasonach. Unikaj rurek.
-
zbyt krótkie nogi - optycznie wydłużysz je przy pomocy nieco przydługich jasnych rurek, najlepiej z wysokim stanem.
Jeansy kochają wszyscy, dzięki nim z pozoru banalna i prosta stylizacja nabiera efektu WOW! A jeansowe total looki? Nie ma nic lepszego na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi w modnej knajpie, czy na koncercie!